Menu
Centrum sociálnych služieb Clementia
Centrum sociálnych služieb Clementia

Aktivity 2015

Veľkonočné tradície

Dátum: 31. 12. 2015

Veľkonočné ľudové tradície

Sigord

Dátum: 31. 12. 2015

V horúcich letných mesiacoch sme sa zúčastňovali výletov k prírodnému kúpalisku na Sigorde v rámci osviežovania tela.

Biblické okienko

Dátum: 31. 12. 2015

Biblické okienkoTak ako po iné roky, aj v tomto roku pokračovala Biblická olympiáda.

Rybačka

Dátum: 31. 12. 2015

Na rybách
Pondelok 8. júna sa spoločne so sociálnym pracovníkom Mgr. Miroslavom Kuľhom, fyzioterapeutom Mgr. Martinom Vargovčíkom a ergoterapeutom Mgr. Marekom Hanudeľom vybrali na rybačku šiesti prijímatelia sociálnej služby. Na vodnej nádrži Ružín sme si pozreli rekreačné strediská a spoločne chytali ryby. Na spoločnej akcii bolo pekne teplo, chytili sme niekoľko rýb a opekali donesené dobroty na ohni. Všetkým sa tam páčilo a preto by si radi rybačku zopakovali.

Letecke muzeum Košice

Dátum: 31. 12. 2015

Vo štvrtok 21. mája členovia Filmového klubu navštívili Múzeum letectva a Letisko v Košiciach. Iniciátorom tejto prehliadky bol Stanislav Vidumský, ktorý sa zaujíma o leteckú techniku. Rád navštevuje filmové predstavenia, keď sa premieta vojnový film. Po úvahe sa niektorí členovia klubu zúčastnili na tejto exkurzii. V expozícii múzea sme si pozreli historické repliky lietajúcich strojov, oboznámili s históriou lietania na Slovensku a mali možnosť dotknúť sa lietadiel, ktoré do nedávna brázdili oblohu. Všetkým sa táto návšteva veľmi páčila.

Autosalon Prešov

Dátum: 31. 12. 2015

Posledný májový piatok sme navštívili Autosalón, ktorý sa uskutočnil v Prešovskej športovej hale a na priľahlom parkovisku. Mali sme možnosť obdivovať nové automobily, dotknúť sa ich, ale aj sadnúť si za volant. Bývali automechanik Dušan Gajdoš a vodič z povolania Jozef Strišovský boli veľmi nadšení touto návštevou. Tieto neopakovateľné zážitky zaznamenal na videokameru Dušan Demjan .

Kraslica

Dátum: 31. 12. 2015

Na Zelený štvrtok si niektorí členovia Filmového klubu boli pozrieť najväčšiu kraslicu s PET výzdobou v Lemešanoch, zapísanú v Knihe slovenských rekordov. Gigantická kraslica je vysoká 5,10 metra. Na námestí sa nachádza aj druhá oveľa menšia a podopiera ju veľmi dlhý korbáč. Korbáč a menšie vajce, sú vyrobené z prútia. Tak ako každý, aj my sme využili možnosť spoločnej fotografie na pamiatku.

Veľkonočné tradície

Dátum: 31. 12. 2015

Veľkonočné ľudové tradície

Soľná jaskyňa

Dátum: 31. 12. 2015

Spestrením aktivít mimo zariadenia a relaxačným oddychom ešte v chladnom počasí sa nám stala soľná jaskyňa v Prešove. PSS si mali možnosť príjemne oddýchnuť pri relaxačnej hudbe a vdychovaťzdravší slanší vzduch. Podmienky soľnej jaskyne sú približené podmienkam ako kedy sa človek nachádzal pri mori. Soľná jaskyňa blahodárne pôsobí na telo a dušu človeka.

Gulovacka

Dátum: 31. 12. 2015

Krásny zimný čas nás vylákal vonku si trošku zaspomínať na detské časy. PSS sa poobliekali a s radosťou sa pustili do stavania rôzne veľkých snehuliakov a guľovačky zamestnancov. Všetci sme sa trošku zapotili, ale aj oddýchli a vypli od každodenných starostí. Na záver sme si dali výborný bylinkový čajík z nazbieraných byliniek vypestovaných PSS počas minulého leta, ktorý si aj sami nasušili. Bolo to príjemne strávené popoludnie plné radosti a smiechu.

Vianoce

Dátum: 16. 12. 2015

Sviatočný vianočný deň v našom „ domove“

Relikvie Prešov

Dátum: 9. 11. 2015

Výstavka relikvií blahoslavených a svätých.

Štrbské pleso

Dátum: 29. 10. 2015

Filmový klub raz v roku chce navštíviť miesta na ktorých pracovali filmári a vznikol zaujímavý film. Táto návšteva bola iniciovaná pánom Jozefom Strišovským, ktorý si vo svojom individuálnom pláne prial navštíviť Vysoké Tatry. Preto vo štvrtok 29.10.2015, kroky šiestich členov Filmového klubu smerovali do našich veľhôr. Medzi návštevníkmi boli tí, ktorí sa najviac podieľajú na chode tohto záujmového útvaru. Či už je to kameraman, fotograf a moderátor filmového informačného mesačníka Filmový žurnál. Prvé naše kroky viedli na Štrbské pleso. Najznámejšie tatranské pleso neláka len turistov z rôznych kútov sveta, ale aj filmové štáby. V roku 1967 nakrúcal tu aj známy herec Gojko Mitič, westernový film Náčelník Veľký had. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili na Spišskom hrade, ktorý si vyhliadli aj filmári z Holywoodu pre svoj film Posledná légia z roku 2006. Z poznávacieho zájazdu a príjemne stráveného dňa sme sa vrátili neskoro večer plný nových zážitkov.

Snina

Dátum: 21. 10. 2015

V stredu 21.10.2015 na podnet nášho kameramana Dušana Demjana sme navštívili jeho rodné mesto Sninu. Pozval si svojich kamarátov, ktorým ukázal zaujímavosti tohto mesta, ale aj blízkeho okolia. Navštívili známe letné rekreačné stredisko Sninské rybníky. Všetkých zaujala aj vodná nádrž Starina, z ktorej pitná voda tečie až do Košíc. Ukázal aj svoj rodný dom. Srdečne nás privítala a pohostila jeho sestra. Zaujal nás aj novo zrekonštruovaný kaštieľ. Pozreli sme si miestnosti, ale aj pivničné priestory a priľahlý park. Históriu tejto kultúrnej pamiatky nám priblížila zamestnankyňa múzea. Domov sme sa vrátili v neskorých hodinách plný nových zážitkov.

Gospelový koncert

Dátum: 1. 10. 2015

Gospelový koncert.

Albánsko

Dátum: 23. 8. 2015

V dňoch od 23.08.2015 do 01.09.2015 sme sa zúčastnili zahraničnej dovolenky v rámci psychorehabilitačného pobytu, Albánsko, mesto Shengjin, Rafaelo rezort.

Letné kino

Dátum: 15. 7. 2015

Počas leta sa uskutočnili večerné premietania filmov. Po prvýkrát to bolo dňa 15.07.2015 o 20, 00 hodine v záhrade CSS Clementia Ličartovce. Na prvom stretnutí sme spomínali na Letné filmové festivaly pracujúcich, ktoré sa konali v okresných mestách Československa do roku 1990. Pre autentické priblíženie atmosféry týchto filmových sviatkov, bola počas filmu podávaná káva, čaj, párky a cigarety. „Bufet“ bol otvorený počas všetkých filmových predstavení, kde sa návštevníci mohli občerstviť a zohriať pri teplom čaji. Predstavili sme filmy, ktoré boli premietané na Letných filmových festivaloch pracujúcich. Boli to napríklad filmy Poklad na Striebornom jazere, Ak sa nahneváme, budeme zlí a Sedem statočných. K letu patrí aj relax, oddych a zábava. Preto sme sa zabávali aj pri komédiách Slnko, baby, Florida a Tri Švédky v Tirolsku. Letné večerné premietanie bolo prijaté s dobrým ohlasom, preto chceme v tomto premietaní pokračovať aj na ďalšie leto.

Návšteva Humenného

Dátum: 15. 7. 2015

V stredu 15.07.2015 sa na podnet pána Bohumila Nováka konala návšteva „Výtvarného plenéra v Humennom“. Ktorého sa zúčastnilo ďalších päť fanúšikov Filmového klubu. Navštívili prezentáciu prác umelcov ktorá, sa konala v Skanzene Vihorlatského múzea. Pozreli si Humenský renesančný kaštieľ, samotné mesto a Vihorlatskú galériu. Pán Novák sa po štyroch rokoch stretol so svojou matkou a pán Demjan sa po roku stretol so svojou sestrou. Návštevu Humenného na kameru zaznamenal náš kameraman Dušan Demjan. Fotografie na pamiatku urobil Maroš Kovaľský a to všetko na DVD spracoval vedúci Filmového klubu Mgr. Miroslav Kuľha. S celodennou návštevou mesta na Hornom Zemplíne boli všetci veľmi spokojný a vrátili sa plný nových zážitkov.

Krídla túžby

Dátum: 18. 6. 2015

KRÍDLA TÚŽBYAj toho roku sme prijali pozvanie na 5. ročník regionálneho súťažného kola

Literárna tvorba

Dátum: 12. 6. 2015

Literárna tvorba našich prijímateľov

Červený kláštor

Dátum: 11. 6. 2015

V rámci turistického a fotografického krúžku, ktorý funguje v našom zariadení, sme sa dňa 11.6.2015 zúčastnili výletu po zaujímavostiach okolia Červeného kláštora. Zúčastnili sme sa splavu na pltiach, pešej tury do obce Lesnica (vyrezávaný drevený skanzen), navštívili „susedov“ na poľskej strane a nakoniec navštívili Národnú kultúrnu pamiatku Múzeum - Kláštor kurtuziánov. Jeho bohatá história je spätá s pôsobením dvoch najprísnejších mníšskych rádov, ktorí tu žili v rokoch 1320 -1567

Červený kláštor

Dátum: 11. 6. 2015

V rámci turistického a fotografického krúžku, ktorý funguje v našom zariadení, sme sa dňa 11.6.2015 zúčastnili výletu po zaujímavostiach okolia Červeného kláštora. Zúčastnili sme sa splavu na pltiach, pešej tury do obce Lesnica (vyrezávaný drevený skanzen), navštívili „susedov“ na poľskej strane a nakoniec navštívili Národnú kultúrnu pamiatku Múzeum - Kláštor kurtuziánov. Jeho bohatá história je spätá s pôsobením dvoch najprísnejších mníšskych rádov, ktorí tu žili v rokoch 1320 -1567

Dni mesta Košice

Dátum: 6. 5. 2015

Obohatení peknými zážitkami a po malom občerstvení sme sa tešili na návrat

Trhy

Dátum: 26. 3. 2015

Veľkonočné trhy v DSS Volgogradská.

Prezidentska kancelaria

Dátum: 25. 3. 2015

V stredu t.j. 25.3.2015 sme absolvovali návštevu Kancelárie prezidenta SR v Košiciach s PSS Petrom Pošivákom. Pozvanie na túto akciu prijali aj Mgr. Monika Polakovičová a Mgr. Miriam Lipková. Priestory kde úraduje prezident SR v Košiciach nám ukázala riaditeľka jeho kancelárie p. Viera Sotaková. Rozprávali sme sa o aktivitách pána prezidenta Kisku ako aj o zahraničnej a vnútornej politike. Chceme sa predovšetkým poďakovať pánu prezidentovi, že nám to umožnil.

Fašiangová slávnosť

Dátum: 13. 2. 2015

Fašiangy sú symbolom veselosti, zábavy a hodovania...

Naše centrum CSS

Centrum sociálnych služieb (ďalej len CSS) sa nachádza priamo v obci Ličartovce v malebnom prostredí parkov a záhrady. Účelom zariadenia je poskytovanie komplexnej sociálnej služby v domove sociálnych služieb a v špecializovanom zariadení (pomoc pri odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby, sociálne poradenstvo, sociálna rehabilitácia, ošetrovateľská starostlivosť, ubytovanie, stravovanie, upratovanie, pranie, žehlenie, pracovná terapia, záujmová činnosť).

Centrum sociálnych služieb Clementia